Sv. Valentýn – jak se slaví ve světě

  Za týden tu máme Valentýn. Brouzdala jsem chvíli na internetu, abych obohatila své poznatky. Myslela jsem si, ač možná naivně, že se Valentýn všude slaví stejně. Pro mé udivení, články na které jsem narazila mě vyvedly z omylu. Proto jsem se rozhodla obohatit tímto článkem i vás.

Svátek svatého Valentýna (nebo-li Valentýn), se slaví v anglosaských zemích každý rok  14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice. To vše s tematikou srdce, jako symbolu lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů.

zdroj: nejkrasnejsi-svatba.cz

Legenda Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II. (vládce Říma), zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven.

Sv. Valentýn v různých zemích

Česká republika Tento svátek zde slavíme přibližně od roku 1990. Zamilované páry si v tento den dávají různé dárky, jako jsou zamilovaná přáníčka, květiny, sladkosti, spodní prádlo, plyšová zvířátka a erotické pomůcky. V posledních letech jsou velmi oblíbené rovněž zážitkové programy a romantické víkendy.

USA V USA je tento svátek jedním z nejoblíbenějších. Dříve se zde vyráběly jedny z nejhezčích valentýnek vůbec. Byly zdobeny ručně od korálků až po mušle. Vše je v tento den laděno do růžové a červené barvy. Rozdíl je však v tom, že v Americe se neslaví pouze v páru, ale i mezi rodinou a přáteli. Děti si už na základní škole mezi sebou rozdávají sladkosti a společně vytváří valentýnská přání. Svou lásku tak vyjadřují nejen spolužákům a rodičům, ale i prarodičům, sourozencům, dokonce i domácím mazlíčkům.  A pokud už partnera máte, rozhodně není přípustné na tento svátek zapomenout. Partnera by jste měli obdarovat květinou (většinou růží), zajít na večeři, a udělat mu originální překvapení.

Francie Jednou z tradic v zemi šarmu, lásky a elegance je, že muži vaří ženám slavnostní večeři. Hýčkají si své ženy, ty v tento den pouze odpočívají. Jako dárek většinou dostanou v krabičce šperk nebo spodní prádlo.

 Zajímavost:  My, Češi a naši zahraniční sousedé vnímáme Francii a hlavně Paříž jako město zamilovaných, kdežto Francouzi takové místo vidí hlavně v Itálii, např. ve Florencii, v Benátkách či Římě.

Velká Británie Jedna ze zemí, která Valentýnu totálně propadla. Obchody i celé ulice jsou laděný do červené barvy. Nejběžnějším dárkem pro ženu zde bude velké čokoládové srdce, nebo plyšový medvídek. Večeří se spíše doma, kde se nesmí zapomenout na skleničku luxusní značky šampaňského. V Anglii nevymizela tradice valentýnských kartiček. Valentýnky však nejsou podepsány a adresát by měl hádat, od koho mu přání přišlo. Obálka pak bývá označována písmeny S.W.A.L.K. nebo-li „Sealed with a loving kiss“.

Dánsko V Dánsku je dokonce tradicí, že v tento den se žádá o ruku. Nikoliv však muž ženu jak by se čekalo, ale žena muže. Pokud muž svou přítelkyni odmítl, musel jí koupit dvanáct párů hedvábných rukavic nebo punčoch. Tento zvyk mají v Dánsku již dokonce od 13.století. Zvykem zde také je, že dánští muži obdarovávají ženy bílými květinami a zasílají tzv. geakkebrev, aneb romantický dopis ve verších, který je napsán žertovnější formou. Zároveň je ale odesílatel neznámý a odhalit ho žena může podle teček na konci dopisu, každá tečka za jedno písmeno z jeho jména. A pokud žena uhodne, o Velikonocích dostane dárek. V Dánsku navíc ani není příliš běžné, že by muži dostávali dárky.

Itálie Nejen láska mezi lidmi, ale také láska k přírodě se oslavuje v Itálii. A svatý Valentýn je skvělou příležitostí, jak oslavit přicházející jaro. Oslavy probíhaly venku, lidé společně slavili, tančili, zpívali nebo četli poezii. Ale také v Itálii běžně kupují dárky a připravují romantické večeře.

Můj názor na Valentýn? Abych řekla pravdu, tento svátek moc nemusím, přijde mi vyumělkovaný. A Valentýn jak už jinak potěší nejen ženy, ale i obchodníky. Jak už to bývá, romantická večeře, kino, zamilovaný přáníčko, růže, bonboniéra, něco ve tvaru srdce, také nějaký ten příšerný valentýnský plyšák, (kterého kdybych dostala by při nejlepším letěl oknem a nebo bych dala psovi novou hračku na hraní). Myslím si, že by si lidé měli vyznávat lásku po celý rok, ne v jeden tomu určený den.  Bohužel v naší uspěchané době tomu tak být nemusí. Ženy poté očekávají v tento den od svých partnerů mnohé a nakonec jsou zklamány. Ale nic si z toho nedělejte, uvědomte si, že je to pouze komerčně prohnaný svátek. A pokud si stále stojíte za svým a tento den sníte po romantice a oslavené lásce, zamyslete se, koho máte po svém boku. 

Pro ty, kteří Valentýn slaví, přeji hezkého zamilovaného Valentýna plné lásky ! Pro ty, kteří jej neslaví, přeji hezký den plné lásky.

Zdroj: wikipedie.org, kafe.cz